Sporti

Buffon: Juventusi ‘dashuria e parë’, PSG të mrekullueshëm

02/12/2019 12:27
nga:Ideal

Gianluigi Buffon e pranon se do të ketë gjithmonë dashurin si nga dita e parë për skuadrën e Juventusit, por Paris SG po i jep entuziazmin që ai të luajë ende në këtë moshë.

“Aventura ime në Francë? Ka qenë një përvojë e bukur deri më tani “, tha ai për La Stampa.

“Riprogramimi i vetes me entuziazmin që kam vënë, më ka dhënë shumë dhe më ka përmirësuar.

“Unë u zhvendos pas 40 vjetësh të jetuarit në një zonë krejtësisht të qetë dhe u ktheva në lojë përsëri, po ashtu edhe në jetë.

“Ndoshta njerëzit nuk më besojnë apo mendoj se Franca është një mbeturinë, por për mua një gjuhë e re më evolon dhe zgjeron mendjen time.

“Pse PSG? Mendoj se ata më donin, sepse e bëra të disponueshme njohurinë time, gjithçka që mësova në një klub unik si Juventusi.

“Marrëdhënia me ish klubin tim? Ne jemi si shokë të vjetër. Unë jam i dashur për Juve, ne do të duam gjithmonë njëri-tjetrin. Edhe ndarja jonë nuk shkaktoi polemika. Kam respekt dhe nderim të madh, u shpreh mes të tjerash gardiani portës.

/GazetaBlic/