Lajme

Britania e përgatitur që ta sulmojë me bombë bërthamore këtë shtet

04/17/2018 08:14
nga:Gazeta Blic

Kryeministrja britanike, Theresa May, ka marrë një qëndrim të ashpër ndaj Rusisë derisa Britania dhe Rusia vazhdojnë të përplasen për sulmet në Siri dhe për rastin e helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal.

Brenga për një luftë të mundshme janë rritur derisa Rusia paralajmëroi Britaninë që të mos e kërcënojë me luftë bërthamore.

Ndërsa udhëheqësit ushtarakë kanë tërhequr vëmendjen se ekziston një rrezik real për luftë të nxitur nga Vladimir Putin.

Zonja May edhe më herët ka qenë shumë e qartë se Britania është e gatshme të përdorë armët nukleare në rast të një lufte me Rusinë.