Lajme

Brenda një viti humbi edhe nënën edhe babain, George Bush me dedikime prekëse për prindërit

12/01/2018 11:16
nga:A. R.

George Bush i ri, humbi në muajin prill nënën e tij.

Barabara Bush vdiq me 18 prill, në moshën 92 vjeçare, pas një luftë të gjatë më bronkitin.

Barbara pas trajtimin intensiv kishte vendosur të largohej nga spitali dhe të qëndronte në shtëpi me familjen e saj shkruan GazetaBlic.

George Bush, djali i saj që ishte edhe president i ShBA-ve, kishte thënë se ka humbur njeriun që ishte gjithmonë pranë tij.

“Nëna ime e dashur ka vdekur në moshën 92 vjeçare. Laura, Barbara, Jenna dhe unë jemi të trishtuar, por shpirtrat tanë janë qetë për shkak se e dimë se kush ishte ajo. Barbara Bush ishte një Zonja e Parë dhe një grua e mrekullueshme, ndryshe nga çdo tjetër që solli shumëllojshmëri, dashuri dhe shkrime për miliona njerëz. Për ne, ajo ishte shumë më shumë. Mami na mbajti në gishtat e këmbëve dhe na mbajti të buzëqeshur deri në fund.. Unë jam një njeri me fat që Barbara Bush ishte nëna ime. Familjes tonë do t’i mungojë shumë, dhe ju falënderojmë të gjithë për lutjet dhe dëshirat tuaja të mira”, kishte  shkruar Geroge W Bush në profilin e tij në Facebook.

8 muaj pas, Bush humbi edhe babain e tij.

George Herbert Walker Bush ka ndërruar jetë natën e së premtes në moshën 94 vjeçare.

Ai ishte presidenti i 41-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës midis 1989 dhe 1993, pasi shërbeu dy mandate si zëvendës-president.

Gjatë muajit prill, u pranua në një njësi të kujdesit intensiv të spitalit, me një infeksion gjaku. Një javë pas vdekjes së gruas së tij Barbara.

Bush dha lajmin për vdekjen babit me këta rreshta.

“Jeb, Neil, Marvin, Doro dhe unë jemi të pikëlluar për të njoftuar se pas 94 viteve të mrekullueshme, i dashur ka vdekur.
George H. W. Bush ishte një njeri me karakter më të lartë dhe babai më i mirë që mund të kërkonte një bir apo bija.

E gjithë familja Bush është thellësisht mirënjohës për jetën dhe dashurinë e 41 viteve, për dhembshurinë e atyre që kanë shërbyer dhe u lutën për babanë dhe për ngushëllimet e miqve dhe bashkëqytetarëve tanë.”

/GazetaBlic/

Lexo edhe :

Ndërron jetë ish-Presidenti i SHBA-ve George H.W. Bush

 

George W. Bush me një dedikim prekës për nënën