Sporti

Besar Halimi shok “kokë me kokë” me yllin e Liverpoolit!

04/16/2018 14:52
nga:A. R.

Mesfushori i përfaqësueses së Kosovës Besar Halimi pa dyshim është nga lojtarët më të mirë që Kosova tani, shkruan Gazeta Blic

23 vjeçari i cili është pjesë e skuadrës gjermane Mainz 05, vitin e fundit është duke luajtur në kampionatin danez tek skuadra e famshme Bronby.

Mesfushori së fundmi ka folur për “Goal Germany” ku ka folur për shokun e tij të fëmijërisë yllin e Liverpoolit Emre Can.

Halimi ka thënë që Emre Can është një lojtar fantastik dhe qysh si fëmijë ishte dalluar më së shumti nga grupi.

Ke luajtur në moshat e reja në Eintracht Frankfurt me Emre Can. E keni ditur që ai mund të bëhej lojtar i madh?

Halimi:  Emre kishte potencialin për t’u bërë një lojtar i madh, ai binte në sy kur ishim dymbëdhjetë vjeç. Ai është një mik shumë i mirë i imi dhe ne ende përpiqemi të harxhojmë sa më shumë kohë të jetë e mundur. Sigurisht, pasi që nuk jetojmë më në Frankfurt, por në Danimarkë dhe Angli, kjo nuk është aq e lehtë. Por Emre e kuptoi shumë herët se ai ishte përpara të gjithë të tjerëve. Edhe atëherë ai ishte fizikisht shumë i fuqishëm dhe kishte një teknikë jashtëzakonisht të mirë. Ai në fakt tani është lojtar kombëtares gjermane dhe lojtar i  rregullt në Liverpool FC. Ai e meriton atë, sepse ai është i mirë dhe i  drejtë dhe gjithmonë ka punuar shumë për ëndrrën e tij. Gëzohem shumë për suksesin e tij.

Si saktësisht e keni kuptuar se ai është më i mirë se të gjithë të tjerët?

Halimi: Ai e tregonte vetën pothuajse në çdo lojë se ai është më i miri. Mbaj mend një turne në të cilën ai shënoi dhjetë gola në një ndeshje. Në fund, ai ishte golashënuesi më i mirë me tridhjetë gola më shumë se vendi. Kjo ishte e mahnitshme. Ai ka aq shumë pushtet dhe talent. Megjithatë, ka edhe shumë lojtarë të cilët kanë qenë të mirë dhe nuk kanë arritur, pavarësisht talentit të tyre të madh. Por Emre e ka bërë atë plotësisht. Ai është një profesionist absolut, të cilin unë e trajtoj me respektin maksimal. Megjithëse jemi të të njëjtës moshë, e shoh atë si një model. Më pëlqen të mësoj diçka nga ai, sepse ai është gjithashtu një djalë i mirë.

A mendoni se ai qëndron në Liverpool?

Halimi: (qesh) Kjo është puna e  i tij. Kur takohemi, nuk flasim shumë për futbollin. Unë shpresoj që ai të shkojë në rrugën e duhur, por pa marrë parasysh se cilin klub zgjedh ai, ai do të këtë sukses./Gazeta Blic

?-? #ibiza #gepergert @ec2323 ?

A post shared by Besar Halimi (@10bessi) on

05/30/2020 20:28

Besart Halimi merr një dhuratë të mrekullueshme nga një fans i tij