Lajme

Bekim Jashari tregon se çfarë pseudonimesh kishin Adem dhe Hamëz Jashari

03/05/2020 21:36
nga:Gazeta Blic

Bekim Jashari, djali i Hamëz Jasharit, ka zbuluar se si në kohë lufte, familja Jashari kanë përdorur pseudonime për Adem dhe Hamëz Jasharin.

“Jemi munduar gjithmonë të përdorim pseudonime, kur ka qenë në pyetje si për armatim, si për njerëz. Ne kemi pasur pseudonim edhe për Hamëzën, edhe për Ademin”, ka treguar Bekim Jashari në Rtv Dukagjini.

“Babushin e kemi quajtur ‘Dyl Mehmeti’, sepse e ka luajtuar rolin e dramës. Është marrë edhe me aktrim, edhe me këndim”, ka thënë ai.

“Kurse axhën Adem e kemi quajtur ‘Syla’. Për shkak të fizionomisë dhe mustaqeve të mëdhaja, do të thotë të Sylejman Vokshit’’, ka bërë të ditur Jashari.

07/02/2020 14:26

Pak e njohim por edhe gruaja e Adem Jasharit, barte municione dhe ishte luftëtare