Lajme

Behgjet Pacolli: Marrëdhëniet Kosovë-ShBA nuk janë aty ku është dashur të jenë

09/17/2019 00:20
nga:Gazeta Blic

Kryetari i AKR’së, Behgjet Pacolli, është i ftuar sonte në emisionin DPT te Fidani në T7.

Pacolli ndër të tjera në këtë emision ka folur edhe për marrëdhëniet e Kosovës me miqtë tanë ndërkomëbtarë, specifikisht me ShBA’në.

“Marrëdhëniet tona nuk janë aty ku ish dashur të jenë”, ka thënë Pacolli.

“Ekziston një letër që është dërguar nga ShBA në adresën tonë, ku thuhet se nëse nuk veprojmë në harmoni me ta, mbështetja do të venitet”

“Arritja e kontratës Serbi-Kosovë është hapje e rrugës për antarësim në oragnizata ndërkomëbtare. Aty thuet se ju po tregoni që miqësia jonë nuk vlen dhe ju na bëni që si amerikan të limitojmë shërbimet tona që deri tash kemi dhënë për Kosovën. Do e cungojmë mbështetjen tonë. Dhe si Kosovë nuk e keni më mbështetjen tonë në shumë fusha.