Lajme

“Avdullah Hoti do të jetë kryeministër i Kosovës”

05/02/2020 00:02
nga:Gazeta Blic

Muharrem Sfarqa nga LDK-ja ka thënë se janë të bindur se tentimi i tyre për të krijuar një qeveri të re do të rezultojë me sukses pas 29 majit, kur edhe skadon pezullimi i dekretit të presidentit Hashim Thaçi për nominimin e Avdullah Hotit për kryeministër.

Megjithatë, ai tha se LDK-ja ka respektuar vazhdimisht aktgjykimet e Kushtetueses dhe njëjtë do të bëjnë edhe kësaj radhe, njofton Klan Kosova.

“LDK edhe para njoftimit për pezullimin ka qenë e vendosur që të respektojë çfarëdo vendimi që bie Gjykata Kushtetuese. LDK konform dekretit që ka shpallë presidenti ka propozuar kandidatin për kryeministër dhe ka përfunduar marrëveshjet e koalicionit. Nënshkrimi i 61 deputetëve ka treguar që

LDK i ka votat për krijimin e qeverisë së re, por do të presë deri në vendimin përfundimtar të GJK-së”.

Sfarqa në Klan Kosova ka thënë se nuk kanë asnjë arsye për t’u nxituar derisa shprehet i bindur se janë në të drejtë të Kushtetutës për të formuar qeverinë në krye me Hotin.

“Ne s’kemi asnjë arsye për të pasë një nxitim eventual. Gjykata Kushtetuese konform dinamikës së vet dhe kompetencave që ka do ta vlerësojë se kur do ta merr vendimin përfundimtar që të sugjerojë apo predikojë se si do të jetë vendimi. Kosova ka nevojë për qeveri të re dhe më të gjerë që synime për lëvizje të lirë, për integrim në BE në mënyrë që të bëhet edhe pranimi i Kosovës edhe në OKB”.

“Me rëndësi është që ka gatishmëri nga i tërë spektri politik në Kosovë, por edhe nga përfaqësuesit institucionalë që të respektohen vendimet e Gjykatës Kushtetuese. S’kanë nevojë të komentohen vendimet e Gjykatës Kushtetuese, ajo e jep vendimin e fundit”.

Sfarqa tha se është plotësisht optimist që Avdullah Hoti do të jetë kryeministri i Kosovës.

Gjykata Kushtetuese gjeti shkelje të Kushtetutës nga MSH, vjen përgjigja e Arben Vitisë: Kemi zbatuar rekomandimet e IKSHP-së

09/24/2020 08:54

Kryeministri Hoti në ora 11:00 mbanë konferencë për media