Sporti

Atalanta përballet pas pak me PSG, De Roon ka një premtim interesant nëse skuadra e tij e fiton Ligën e Kampionëve

08/12/2020 20:52
nga:Mergim Rreci

Ylli i Atalantas Marten De Roon ka premtuar “pica për një mijë njerëz” nëse skuadra e tij fiton Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Skuadre italiane përballen sonte me Paris Saint-Germain në përplasjen e sotme të nokaut në çerekfinale.

Marten De Roon ka premtuar pica për një mijë njerëz nëse Atalanta fiton Ligën e Kampionëve

Por pasi Atalanta mbaroi e treta në Serinë A me 98 gola – më shumë në ligë – shumë po i fantazojnë për një fitore shoku këtë mbrëmje.

Kjo është edhe përkundër se skuadra fiton më pak se paga javore e Neymar prej 620,000.

Atalanta janë me qendër në Bergamo, Lombardia – një nga zonat më të goditura nga Italia kur koronavirusi u godit në fillim të këtij viti.

Dhe tifozët nuk kanë qenë në gjendje të shikojnë futbollistët e Gian Piero Gasperini të mërzitur nga mosmarrëveshjet që nga ajo kohë.

Ish-mesfushori i Middlesbrough, De Roon, 29 vjeç, tani është zotuar të sigurojë pica për mbështetësit e Atalanta pas vitit të tyre të vështirë – por vetëm nëse klubi mundi PSG dhe të vazhdojë të fitojë të gjithë turneun, transmeton GazetaBlic.

Reprezentuesi holandez tha: “Nëse fitojmë Ligën e Kampionëve do të ofroj pica për më shumë se një mijë njerëz.

“Megjithatë, nëse humbasim, ne do të përpiqemi ta arrijmë atë qëllim përsëri vitin e ardhshëm.

“Ne do të përpiqemi përsëri vitin e ardhshëm dhe do të shohim se si shkon.
“Ne mund të shkaktojmë një shqetësim, edhe nëse do të jetë e vështirë. Ne do të japim më të mirën. ”

Bosi Gasperini i bëri jehonë ndjenjave të De Roon pasi PSG konfirmoi një test pozitiv të koronavirusit në terrenin e tyre të trajnimit, duke shtuar: “Ne jemi provë që edhe një ekip me një trashëgimi evropiane mund të bëjë mirë dhe të arrijë qëllime të rëndësishme përmes lojës, entuziazmit dhe gjëra të tjera.

“Ne kemi një përgjegjësi ndaj vetvetes që të mos zhgënjejmë. Ne duam të vazhdojmë të tregojmë që Atalanta mund të ulet në tryezën e klubeve më të mëdha ”.