Lajme

Arrin në 200 numri i viktimave në Filipine

12/23/2017 20:42
nga:A. R.

Të paktën 200 persona kanë vdekur nga stuhia tropikale “Tembin”, që ka shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitjes së tokës në jug të Filipineve.

“Provinca e Lanao del Norte ishte më e prekura, ku janë regjistruan 127 të vdekur dhe 69 të zhdukur, me të paktën tre qytete të goditura”, deklaroi policia filipinase.

“Ndërsa në provincën Zamboanga del Norte kanë vdekur 47 persona, 18 në Lanao del Sur dhe 8 në provincat Bukidnon dhe Misamis Occidental”, theksojnë autoritetet.

“Kjo stuhi goditi provincën Palawan Saturday me erëra që arrinin 105 kilometra në orë duke rritur fuqinë e tyre më pas deri në 145 kilometra në orë”, njoftoi zyra e motit.

01/06/2020 09:11

Tërmet i fuqishëm godet Filipinet