Lajme

Armendi tregon se pse Tahir Zemaj shkoi në Shqipëri dhe nuk u kthye më në Kosovë

07/16/2019 00:16
nga:Gazeta Blic

Nipi i Tahir Zemajt, Armendi, ishte i ftuar të hënën në emisionin Pressing të televizionit T7. Me të u diskutua në lidhje me ish kolonelin, Tahir Zemaj.

Armend Zemaj tregon se Koloneli me datën 2 prill ka shkuar në Koshare më datën 2 prill 1999.

Atje Zemaj thotë se Koloneli ka shkuar në koordinim me Sali Çeku.

“Cka ka ndodh atë natë ka teori konspirative që nuk janë të rëastësishme. Shkon atje dhe nuk e gjen Sali cekun por Rrustem Berishën i cili nuk del me taku”, tergon Armend Zemaj.

“Ashtu e shpjegojnë dëshmitarët e gjallë. i frikësuar nga njerëzit thuani Tahirit të shkojë në pjesën tjetër ku ishin forcat e brigadës 134”

Armend zemaj tregon se Koloneli e pa që diçka nuk ishte në rregull dhe pastaj të nesrëmën vendosi të kthehj.

“Në mëngjes pas kthimit nga papaj i lajmërohet ministri mbrojtjes Bicaj. Ai i thotë kthehu nën Tiranë kemi një qendër stërvitore në Mamuras dhe eja përgatitu dhe kthehesh për vijën kufitare në Kosovë”, shpjegon deputeti.