Lajme

Arben Ahmeti flet për ofertën publike të Kurtit ndaj LDK-së: Ofenduese dhe që e pamundëson koalicionin

01/06/2020 13:22
nga:Gazeta Blic

Pas ofertës publike që lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti i ka bërë LDK-së, duke propozuar pesë emra për ministër, kanë ardhur edhe reagimet e para nga analistët politik.

Ata e kanë cilësuar këtë mënyrë komunikimi si ofenduese, dhe që e pamundëson koalicionin.

Analisti politik, Arben Ahmeti në një deklaratë të shkurtër për Gazeta Blic ka theksuar se kjo ofertë e Kurtit është ofenduese.

Madje, e konsideron se kjo ofertë e tillë e pamundëson koalicionin.

“Përmbajtja e ofertës dhe sidomos mënyra e prezantimit të saj është ofenduese për LDK. Pamundëson koalicionin”, ka theksuar Ahmeti për Gazeta Blic.

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, i kontaktuar nga GazetaBlic tha se nuk e ka parë ende ofertën e re të Kurtit, por që sipas tij gjërat kanë ndryshuar që nga seanca konstituive e Kuvendit ku VV vendosi në krye të Kuvendit, Glauk Konjufcën.

“Nuk është rrugë e duhur kjo të komunikohet në publik, nuk e kam parë ofertën, por pas 26 dhjetorit ku u zgjedh kryetari i kuvendit nga VV, LDK duhet ta shqyrtoj pozicionin tonë. Do të mblidhemi sot për të shqyrtuar të gjitha opsionet tona”, ka thënë shkurt Veliu për GazetaBlic.

Pas ofertës publike të Albin Kurtit, flet Agim Veliu

Ndërkaq, Kurti në video mesazhin e tij, ka propozuar edhe 5 emrat për ministra të kabinetit të tij.

Kurti ka thënë se sot do të shkojë në takim me presidentin e vendit, Hashim Thaçin pa pasur marrëveshje me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

“Sot u bënë tre muaj nga zgjedhjet e 6 tetorit të vitit të kaluar, kur qytetarët masivisht votuan edhe për ndryshime politike në vend edhe e bënë Lëvizjen VETËVENDOSJE! subjekt të parë e fitues. Më 26 dhjetor 2019, në seancën konstituive të legjislaturës së shtatë u detyruam të shkojmë pa marrëveshje me LDK-në. Sot, më 6 janar 2020, në takim konsultativ me Presidentin e Republikës, sërish jam i detyruar të shkoj pa marrëveshje me LDK-në. Përkundër përpjekjeve të mia të vazhdueshme, nuk m’u bë e mundur të kem një takim me kryetarin e LDK-së para këtij takimi të sotëm me Presidentin e shtetit”, ka deklaruar Kurti.

I njejti ka thënë se nuk ka kohë për të humbur, derisa, ju bën thirrje LDK-së që të propozojë emrat e ministrive, ndërsa, ka publikuar edhe emrat të cilët i ka propozuar ai.

“Të dashur qytetarë të Republikës, Askush prej nesh nuk e ka menduar që viti i ri 2020 do të na zë pa qeveri. Si Kryeministër i ardhshëm i Republikës së Kosovës, si përfaqësues i juaji politik që ka marrë më së shumti vota në dy palë zgjedhjet e fundit parlamentare, theksoj se nuk kemi kohë për të humbur. Koha që po ikën pa kthim nuk është kohë private e individuale e politikanëve, por është kohë e shtetit dhe kohë publike, e të gjithëve e për të gjithë. I bëj thirrje udhëheqjes së LDK-së që sa më parë t’m’i dërgojë emrat e pesë ministrave të saj dhe të zëvendëskryeministrit apo të zëvendëskryeministres së parë nga radhët e saj”, shton ai.

Lideri i LV-së ka bërë thirrjë që të fillohet puna për krijimin e qeverisë.

“Nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, unë si kryeministër i qeverisë së re, kam përzgjedhur: për zëvendëskryeministër të dytë të qeverisë, Haki Abazi, për Ministre të Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për Ministër të Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Prof. Blerim Reka, për Ministër të Financave dhe Transfereve, Prof. Besnik Bislimi, për Ministër të Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari, dhe, për Ministër të Shëndetësisë dhe Sportit, Arben Vitia. Le t’ia fillojmë punës për të mirën e qytetarëve, e sipas programit qeverisës tashmë të dakorduar. Unë zotohem se menjëherë pasi t’i kem ata gjashtë emra, do ta sjell emrin e ministrit nga pakicat joserbe dhe atë të pakicës serbe, por edhe emrat e së paku 10 zëvendësministrave”, thotë ai.

 

Albin Kurti del me ofertë publike për LDK-në: Këta janë 5 ministrat e VV-së, LDK t’i propozojë 5 emra

 

 

05/27/2020 23:33

Paralajmërimi i gazetarit: Hashim Thaçi në mënyrë maestrale po e nxit Albin Kurtin drejt protestave dhe trazirave