Cool

Arabia Saudite ndalon femrat e zhveshura që paralajmërojnë raundet, në meçin Ruiz-Joshua

11/30/2019 19:34
nga:Gazeta Blic

Takimi i Andy Ruiz kundër Anthony Joshuas do të ketë veprime të papritura – por nuk do të ketë femra të veshura në mënyrë provokuese që shfaqen midis raundeve.

TMZ Sports ka konfirmuar se promovuesit kanë vendosur që nuk do të përfshijnë femra me veshje provokuese në ngjarjen e 7 dhjetorit, për të respektuar kulturën lokale në Arabinë Saudite.

Arabia Saudite ka një kod të rreptë veshjesh kur bëhet fjalë për gratë – megjithëse vendi po lehtëson kufizimet, veçanërisht kur bëhet fjalë për të huajt.

Por, promovuesit e ndeshjes së Ruiz kundër Joshuas II nuk po përpiqen të kundërshtojnë këtë fakt, kështu që ata kanë vendosur të heqin vajzat nga ringu për të shmangur polemikat.

Andy Ruiz dhe Anthony Joshua (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

Siç është raportuar më parë, WWE ishte përballur me një vendim të ngjashëm kur ata mbajtën ngjarjen e tyre “Crown Jewel” në Riad në fillim të këtij viti,dhe në fund vendosën që femrat do të mbanin veshur kostume më modeste në vend të veshjes së zakonshme zbuluese, seksi.

“Ne duhet të jemi të respektueshëm ndaj kulturave në vendet në të cilat ne kryejnë”., ka sqaruar Stephanie McMahon i WWE.

Ngjarja kaloi pa problem dhe njerëzit që qëndrojnë pas ndeshjes Ruiz kundër Joshuas II shpresojnë për të njëjtin rezultat.