Geek

Apple e konfirmon ngadalësimin e modeleve më të vjetër të telefonave të saj

12/24/2017 15:43
nga:FL.B

Javën e kaluar ne pamë një raport që Apple mund të ngadalësojë iPhone-et e tyre kur bateritë e tyre vjetërsohen.

Thashethemet sugjeruan se Apple me qëllim e hodhi poshtë shpejtësinë e baterisë së iPhone në mënyrë që të parandalonte jetën e baterisë së telefonave nga ulja me kalimin e kohës.

Sot kompania konfirmoi këto pretendime dhe tha se praktika do të vazhdojë me produkte të tjera në të ardhmen.

Në një mesazh për TechCrunch, Apple tha se lëshoi një tipar për iPhone 6, iPhone 6s dhe iPhone SE për të ruajtur jetën e baterisë me kalimin e kohës dhe gjithashtu për të parandaluar mbylljen e telefonit në kushte të motit të ftohtë.

Kompania gjithashtu konfirmoi se iPhone 7 mori këtë veçori me përditësimin e iOS 11.2 me më shumë pajisje për t’u ndjekur.

Zëvendësimi i baterisë mund të jetë një zgjidhje për disa përdorues të iPhone të cilët nuk duan të blejnë një pajisje krejtësisht të re.

09/17/2018 21:15

Apple sapo ka lëshuar versionin iOS12 – e bënë iPhone-in tuaj më të shpejtë se kurrë më parë