Lajme

Shqiptarët u etiketuan si ‘trafikant’ dhe ‘gangsterë’, reagon ambasadori

04/23/2019 08:21
nga:Gazeta Blic

Autorja e vëllimit të shumë përfolur ‘50 Shades of Grey’, EL James, ka qenë në qendër të debateve këtë fundjavë, pas portretizimit të shqiptarëve si ‘trafikant’ dhe ‘gangsterë’ në botimin e saj më të fundit, “The mister”.

Ambasadori shqiptar në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko ka reaguar menjëherë pas ngjarjes, duke ju referuar shkrimit si negativ dhe totalisht jo-real.

Ai ka shtuar gjithashtu se përshkrime të tilla krijojnë perceptime shumë të gabuara të popullit shqiptar, i cili, vijon ai, është populli me njerëzit më të mirë dhe më miqësorë që mund të njihni në jetë. “Më vjen shumë keq që ekziston një novelë me informacione të tilla që krijojnë këto përshtypje kaq negative për vendin tim” është shprehur ambasadori shqiptar, transmeton ‘scan’.

Sipas tij, në Britaninë e Madhe, ‘jetojnë rreth 120 mijë shqiptarë, por vetëm një pjesë e tyre shumë e vogël mund të jetë e përfshirë në çështje ‘kriminale’.

Nuk është hera e parë që populli shqiptar përfshihet në një ngjarje të tillë, kujtojmë këtu filmin ‘Taken’, ku edhe aty përshkruhemi si kriminelë gjakftohtë dhe trafikantë seksi dhe armësh. Si kundërpërgjigje të kësaj, kompani të rëndësishme turistike, janë përpjekur të rrisin reputacionin e vendit me fushatën e ashtuquajtur ‘Taken by Albania’, (të marrë nga Shqipëria, referuar filmit në fjalë, por me konotacion pozitiv në këtë rast).

Zyrtarët e turizmit pranojnë se Shqipëria është parë gjithnjë si ‘parajsë për banditët, kriminelët dhe gangsterët’, në kulturën popullore. Por insistojnë se, reputacioni i vendit është ‘tërësisht i pavërtetë’, dhe se Shqipëria është një vend shumë i bukur dhe i sigurt për t’u vizituar dhe për të jetuar. Ata e karakterizojnë vendin si nga të fundit relieve të paprekura dhe të egra që ekzistojnë në Evropë, ndryshe nga vendet e tjera që janë transformuar dhe eksploruar thuajse tërësisht. /albinfo.ch

09/18/2019 22:41

Çmenden serbët – Sportistët kosovarë ngrisin flamurin kombëtar dhe atë shtetëror në mes të Serbisë