Lajme

Alarmojnë mjekët: Mungesa globale e maskave po e pengon luftën kundër koronavirusit

03/03/2020 22:16
nga:E Sh

Mungesa globale e maskave të fytyrës dhe e mjeteve të tjera mjekësore mbrojtëse, pengojnë luftën kundër koronavirusit, deklaroi Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Nuk mund ta ndalojmë Covid-19 pa mbrojtur punonjësit e shëndetit”, theksoi Ghebreyesus në një konference për shtyp në Gjenevë.

“Furnizimet e pajisjeve mjekësore po shterojnë shpejt”, deklaroi ai, duke shtuar se çmimet për maska kirurgjikale janë 6-fishuar, ndërsa për uniformat mjekësore janë dyfishuar.

07/13/2020 13:55

Del pozitiv me koronavirus zyrtari i lartë i PDK-së