Lajme

A ka nisur Vetëvendosje të ‘lëshoj pe’ për postin e presidentit?! Kjo është përgjigja e Sveçlës

12/11/2019 00:13
nga:Gazeta Blic

Është raportuar se LDK-ja po insiston që në bisedimet për formimin e qeverisë të përfshihet edhe posti i presidentit të vendit. Për këtë çështje, anëtari i kryesisë së Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla, tha se ka pasur diskutime të tilla, por se partia që ai përfaqëson nuk dëshiron përfshirjen e kësaj teme në këtë fazë.

“Qëndrimi i VV-së është i qartë që çështja e presidentit nuk duhet të diskutohet tani. Megjithatë, është çështje që duhet të zgjidhje mes dy liderëve, Kurtit e Mustafës”, tha Sveçla.

Ai thotë se e mira e këtyre zgjedhjeve është se dy partitë, VV dhe LDK, janë pajtuar për programin e përbashkët që do të zbatohet nga ministrat e Qeverisë Kurti.

“Se kush çfarë ministrish do të marrë, varet nga negociatat. Nuk mjafton vetëm harmonizimi i programit, por standard i ri është kjo pjesa për të cilën është diskutuar tani, pjesa e harmonizimit të programit. Qeveritë e mëparshme s’kanë diskutuar kurrë për programin, por kanë kaluar direkt tek ndarja e posteve. Jam optimist se marrëveshja do të arrihet. Por, se si do të arrihet, varet nga bisedimet mes dy liderëve. Është në dorën e tyre tani”, shprehet ish-deputeti i VV-së.

Ai thotë se posti i kryeministrit nuk është i barasvlershëm me postin e presidentit, të kryeparlamentari dhe të zëvendëskryeministrit, siç raportohet të ketë LDK-ja. Kjo pasi, siç tha ai, kryeministrin e ka zgjedhur elektorati.

“Nuk është e pranueshme dhe nuk është i barasvlershëm posti i kryeministrit me postin e presidentit, kryeparlamentarit e të zëvendëskryeministrit të parë. Por, zgjidhja do të gjendet, jo në këtë formë, por disi të gjendet. Në bisedimet që janë bërë, është përmendur që LDK-ja kërkon MPB-në, por s’mund ta them nëse kjo ministri do t’i takojë LDK-së. Nuk duhet harruar që udhëheqësi këtu është kryeministri Albin Kurti”, deklaroi Sveçla.

Tutje, anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, tha se oferta e VV-së për LDK-në është publike, duke ofruar postin e kryeparlamentarit, i cili sipas Kushtetutës, i takon partisë së parë.

“Oferta e VV-së është publike. Kemi thënë se çështja e presidentit do të duhej diskutuar kur të vjen koha. Kemi ofruar edhe postin e kryeparlamentarit, i cili sipas Kushtetueses i takon partisë së parë. Por, kemi dashur të kemi diskutim sa më të hapur, dhe kemi thënë, ‘në rregull, merreni kryeparlamnentarin dhe ministritë pastaj të ndahen’, por kërkesa e LDK-së ka qenë që të përfshihet edhe posti i presidentit dhe këtu kanë ndodhur ngecjet”, theksoi ai.

Ish-deputeti i VV-së, që s’ka marrë vota të mjaftueshme edhe për një mandat, ka thënë se Qeveria duhet të formohet pas mbledhjes konstituive të Kuvendit të Kosovës.

“Ne mund të kemi një marrëveshje mes dy partive, por qeveria s’mund të formohet para konstituimit të Kuvendit. Ne po presim ftesën nga presidenti për seancën konstituive”, u shpreh ai.

Për takimin e radhës, sipas Sveçlës, ka mbetur që dy liderët të gjejnë orarin e përshtatshëm.

Ai tha se s’e konsiderojnë asnjë partner tjetër për të formuar qeverinë në këtë mandat përpos LDK-së.

“Ose e bëjmë qeverinë me LDK-në, ose shkojmë në zgjedhje të reja. Por, nuk besoj se do të vjen puna deri aty. Nuk mendojmë se subjektet e dala nga PAN-it do të kontribuonin me ndonjë gjë të mirë në qeveri”, tha ai.

06/04/2020 23:26

Thaçi: Sikur t’i pranonte këshillat e mia, Kurti sot do të ishte në zyrën ku ka qenë!