Showtime

A do të mbulojë Kanadaja koston e sigurisë për Princ Harry dhe Meghan Marke? Ja çfarë thotë kryeministri kanadez

01/14/2020 22:54
nga:L I

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau është duke reaguar ndaj lajmeve se Dukesha Meghan Markle dhe Princi Harry po planifikojnë të ndajnë kohën e tyre midis Kanadasë dhe Mbretërisë së Bashkuar, përcjellë GazetaBlic.

Së pari, ai trajtoi çështjen nëse Kanada do të ndihmojë në mbulimin e kostove për ta.

“Ende ka shumë vendime që duhet të merren nga Familja Mbretërore, nga vetë Sussexes, për atë nivel të angazhimit që ata zgjedhin të kenë dhe këto janë gjëra që ne padyshim jemi mbështetës për reflektimet e tyre, por kanë përgjegjësi në të, gjithashtu “, tha kryeministri për Global News.

Ai gjithashtu u pyet nëse Kanadaja do të mbulojë kostot e tyre të sigurisë, dhe ai u përgjigj, “Kjo është pjesë e reflektimit që duhet të ketë, dhe ka diskutime që po vazhdojnë.”

Ai shtoi, “Ne nuk jemi plotësisht të sigurt se cilat do të jenë vendimet përfundimtare.

“Unë mendoj se shumica e Kanadezëve janë shumë mbështetës për të qenë ata mbretër këtu, por si duket dhe çfarë kosto është e përfshirë – ka ende shumë diskutime,” vazhdoi ai.

/GazetaBlic