Lajme

A do ta marrë LDK-ja pozitën e presidentit? Kështu përgjigjet Isa Mustafa!

06/02/2020 19:55
nga:N.K

I pari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, thotë se as LDK-ja por as partnerët e saj nuk e kanë biseduar çështjen e zgjedhjes së presidentit, shkruan GazetaBlic.

Sipas Mustafës, LDK-ja bashkë me partnerët e saj nuk e kanë fuqinë e votave për zgjedhjen e presidentit, siç e kishte pasur me Lëvizjen Vetëvendosje.

“Mund të them se këto iseda që i zhvilluam me partnerët se kemi biseduar pozitën e presidentit, askush prej subjekteve nuk e ka pasur fuqinë e votave në mënyrë që nesër mund ta bëjë presidentin, me VV-në kemi qenë më ndryshe pasi si subjekte kemi pasur 50 përqind të votave, nuk e kemi marrë asnjë obligim për presidentit, dhe ka mbetur që ajo çështje të zgjidhet kur të vjen koha e zgjedhjeve. Ne do të ballafaqohemi me atë çështje. As për Kuvendin se kemi biseduar”.

Tutje Mustafa ka thënë se LDK-ja i ka votat për formimin e qeverisë së re.

Konferencë për media pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së!

Konferencë për media pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së!

Publiée par GazetaBlic sur Mardi 2 juin 2020

Avdullah Hoti prezanton ministrat e LDK-së!

 

Mustafa: U përgatitëm për sfidat e reja, votat për qeverinë i kemi!

10/07/2020 19:45

Zgjerimi i koalicionit afër: Si ndodhi që Isa Mustafa i hoqi vijat e kuqe për PDK-në, që dikur i quante “tradhtarë”