Fit&Sexy

7 gjërat që nuk duhet të bëni kurrë pasi të hani

02/14/2018 15:59
nga:L I

Sot, jeta është bërë shumë e shpejtë; ne nuk kemi kohë të presim për asgjë. Edhe pas një vakti, ne jemi vazhdimisht duke punuar, ne kurrë nuk jemi në pushim. Megjithatë, kjo mund të dëmtojë trupin tuaj më shumë sesa mund ta imagjinoni.

Këtu janë 7 gjëra që duhet të shmangni duke bërë menjëherë pas një vakt të plotë:

Mbajeni rripin tuaj të shtrënguar

Në përgjithësi të gjithë e lirojnë rripin pas vakteve të rënda që të ndihen më mirë. Kur filloni të ndiheni të ngushtë në rripin tuaj, kjo do të thotë se është një shenjë se ju jeni bërë me të ngrënë dhe ju duhet të ndaleni, por nëse do ta liroj brezin, zorrët tuaja do të kthehen dhe kjo shkakton probleme në procesin e tretjes. Dhe jo vetëm kjo, në të vërtetë ajo që ndodh është kur e lëshoni rripin, i jep hapësirë ​​që muskujt e barkut të relaksohen, gjë që do të thotë që më shumë ushqime mund të grumbullohen dhe rrit gjasat për të grumbulluar më shumë ushqime sesa normale, prandaj shanset për të rritur atë bark. Por, nga ana tjetër, nëse hani deri sa të ndiheni rehat në rrip, muskujt e barkut do të mbeten të qëndrueshëm dhe shanset për të ngrënë më shumë dhe për të marrë atë zvogëlim të barkut.

Nuk ka pushim

Në disa fundjavë, unë rrokulliset në shtrat pas drekës. Më shpesh sesa jo, zgjohesha ende duke u ndier plotësisht nga vaktet. Vakt nuk është tretur fare! Një sy gjumë menjëherë pas një vakt është gjithashtu nuk zbutës.

NDALOHET DUHANI

Thuhet se pirja e duhanit pas një vakt është e barabartë me pirja e 10 cigareve. Pa marrë parasysh se sa e vërtetë apo e rreme është, pirja e duhanit është e dëmshme për trupin tuaj dhe ju nuk duhet të pini duhan gjithsesi.

JO DUSH

Banjë pas një vaktingadalëson tretjen. Gjaku rreth stomakut derdhet në pjesë të tjera të trupit gjatë një dush në vend që të ndihmojë me tretje.

JO FRUTA

Ushqime të ndryshme treten me shpejtësi të ndryshme. Hani fruta së pari si ata janë më të lehtë për të tretet. Frutat duhet të hahen një orë para një vakt ose dy orë pas një vakt. Frutat nuk do të treten siç duhet nëse hani direkt pas një vakt.

JO ÇAJ

Gjethet e çajit janë acid dhe do të ndikojnë në procesin e tretjes. Nëse konsumoni proteina në vakt, acidi nga çaji do të ngurtësojë përmbajtjen e proteinave, duke e bërë të vështirë të tretet. Pirja e çajit menjëherë pas një vakt gjithashtu do të ndërhyjë me thithjen e hekurit nga trupi. Shmangni çaj një orë para dhe pas ngrënies.

Mos shkoni për ecje të menjëhershme pas një vakti.

Ju duhet të qëndroni të relaksuar për të paktën gjysmë ore pas ngrënies. Hulumtuesit kanë zbuluar se çdo formë e aktivitetit direkt pas ngrënies mund të çojë shpesh në zbaticë acid dhe dispepsi./lajmi.net