Lajme

30 vjet pas dhunës së policisë serbe, ambasada e Kosovës në Washington e përkujton atë

08/29/2020 17:24
nga:Sh Xh

Ambasada e Kosovës në Uashington, ka shpërndarë një fotografi duke kujtuar 30 vjetorin e mikpritjes së delegacionit amerikan në Prishtinë.

“30 vjet më parë, turmat përmbytën rrugët e Prishtinës për të mirëpritur delegacionin e kongresit amerikan të udhëhequr nga Senatori Dole. Policia serbe përdori dhunë dhe gaz lotësjellës për të shpërndarë tubimin paqësor të mijëra shqiptarëve”, thuhet në postimin e ambasadës.

Ky është postimi i tyre i plotë:

#OTD 30 years ago, crowds flooded the streets of #Prishtina to welcome the U.S. congressional delegation led by @…

Publiée par Embassy of Kosovo in Washington, DC sur Samedi 29 août 2020

09/17/2020 19:47

SHBA: E pakuptueshme zvarritja e gjykimit të djegies së ambasadës në Beograd