Lajme

Festa e Vitit të Ri: Plumbi “qorr” hyn brenda në shtëpi të familjes Mehmeti në Prishtinë

01/01/2020 15:15
nga:B. D

Festimet në natën e ndërrimit të moteve ishin në përgjithësi të qeta.

Kryesisht u festua me fishekzjarre.

Sivjet gjatë festimeve pati më pak të lënduar.

Por, në disa raste këto festime eskaluan paksa, duke u përdorë edhe armët e zjarrit.

Në këto raste rreziku është goxha i madh, nga këto gjuajtje.

Qarkullimi i plumbave “qorr”, mund të rrezikojë qytetarët edhe në shtëpitë e tyre.

E një nga ta ka depërtuar edhe në shtëpinë e familjes Mehmeti, në lagjen e Muhaxherëve.

Klan Kosova ka kontaktuar me Valon Mehmetin.

Ai i tha Klanit se plumbi është gjetur sot në mëngjes brenda shtëpisë.

“Sot në mëngjes duke kontrolluar në shtëpi, e kemi gjetur plumbin brenda. Dmth plumbi e ka thyer xhamin dhe plastikën e xhamit dhe ka depërtuar brenda. Të lënduar nuk ka, mirëpo ka mundur të jetë rrezik sepse aty është kuzhina, dhe gjatë festimeve ka pasur edhe fëmijë që kanë lëvizur andej”- tha Mehmeti.

Në jo pak raste si pasojë e plumbave “qorr”, shumë njerëz kanë përfunduar të lënduar, dhe gati çdo vit ka pasur edhe viktima.

04/10/2018 15:55

Plagosje e rëndë në Prishtinë, një grua është dërguar në QKUK