Cult

10 histori reale që fshihen pas këtyre filmave të famshëm, e që nuk i keni ditur

05/15/2020 14:18
nga:L I

Çdo zhanër i filmit është i veçantë, por kur i shihni fjalët, “Bazuar në një histori të vërtetë”, në fund të filmit, atëherë ndryshon gjithçka, përcjellë GazetaBlic.

Ka shumë filma në historinë kinematografike, të cilat bazohen në 100% ngjarje të vërteta, si The Wolf of Wall Street dhe Once Upon a Time… in Hollywood, që patjetër meritojnë vëmendjen tuaj.

Nëse ky është zhanri juaj i preferuar i filmit ose thjesht dëshironi ta eksploroni atë më shumë, atëherë shikoni listën e mëposhtme në lidhje me filmat më të mirë të bazuar në ngjarje të vërtetë.

The King (2019)

Ky film bazohet në jetën e mbretit Henry V (luajtur nga Timothée Chalamet), i cili bëhet trashëgimtar i fronit anglez pas shkatërrimit tiranik të babait të tij. Ai tani duhet të mësojë politikat e pallateve dhe të bëhet i fshehtë në disa gjëra në lidhje me jetën e tij emocionuese të së kaluarës.

The Irishman (2019)

Ky film është në lidhje me një shofer kamioni të quajtur Frank Sheeran, i portretizuar nga Robert de Niro, i cili u përfshi me një familje. Ai më vonë ka punuar për Jimmy Hoffa (luajtur nga Al Pacino), Unioni Presidenti i Teamsters, i cili ishte i lidhur me krimin e organizuar.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Filmi bazohet në vdekjen misterioze të një gruaje të quajtur Kathy Page në Vidor, Teksas, në 1991. Kur nuk u mor asnjë veprim në lidhje me kapjen e një fajtori, babai i Page-it vendosi tabela në zonën Vidor për të thirrur policinë. Ajo interpreton Frances McDormand në rolin kryesor.

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Filmi përqendrohet rreth asaj se si Ted Bundy u shndërrua në një nga vrasësit serialë më të famshëm ndonjëherë. Roli i Bundy është portretizuar nga Zac Efron. Ai gjithashtu përfshin detaje në lidhje me gjyqin e tij të çmendur dhe mënyrën se si ai shpëtoi nga paraburgimi policor dy herë.

Once Upon A Time… in Hollywood

Quentin Tarantino dha këtë film artistik në mënyrë që audienca të imitonte ndodhitë e vërteta të çështjeve Manson dhe fatin e Sharon Tate. Ai gjithashtu përfshin 2 personazhe imagjinarë, Rick Dalton dhe Cliff Booth, të luajtur nga Leonardo DiCaprio dhe Brad Pitt, përkatësisht.

Victoria and Abdul

 

Nëse jeni adhurues i historisë britanike, mos harroni ta përfshini këtë film në listën tuaj. Bëhet fjalë për miqësinë e ëmbël midis Mbretëreshës Victoria të Anglisë (luajtur nga Judi Dench) dhe shërbëtorit së saj, Abdul Karim (luajtur nga Ali Fazal).

Moneyball

Ky film ka të bëjë me menaxherin e përgjithshëm të Oakland A, Billy Beane (luajtur nga Brad Pitt) dhe një njeri të quajtur Peter Brand (i luajtur nga Jonah Hill) i cili bashkëpunoi për të krijuar një ekip të shkëlqyer bejsbolli. Duke qenë se ata nuk kishin fonde dhe talent, ata ndryshuan lojën e bejsbollit duke shfrytëzuar sa më shumë të dhënat dhe statistikat.

The Wolf of Wall Street (2013)

The Wolf of Wall Street përshkruan historinë e vërtetë të Jordan Belfort i cili u ngrit nga lecka në pasuri dhe më ra poshtë përsëri. Roli i Belfort është portretizuar pa mundim nga Leonardo DiCaprio.

Catch Me If You Can

Catch Me If You Can është një film rreth një artisti famëkeq të famshëm, Frank Abagnale Jr. (i portretizuar nga i riu Leonardo DiCaprio), i cili i shtyu njerëzit të bëhen të pasur duke pretenduar se janë një pilot i Pan Am, dhe prokuror në Louisana dhe doktor nga Georgia . Ai u kap më vonë nga një agjent i FBI-së i quajtur Carl Hanratty (luajtur nga Tom Hanks).

Rocketman (2019)

Rocketman është në lidhje me legjendën muzikore, Elton John. Rolin e tij e luajti Taron Egerton. Ai fitoi pikë bonus jo vetëm për lojërat e tij të aktrimit, por edhe për përfshirjen e zërit të tij në këngë. Filmi preku me siguri disa momente më të thella dhe më të errëta të udhëtimit të Eltonit, përveç rrugës së tij drejt asaj për t’u bërë artist në zë.

Ford v Ferrari

Ishte viti 1966 kur Ford dhe Ferrari garuan për të fituar mbretërinë. Ylli i filmit Matt Damon (Carroll Shelby) dhe Christian Bale (Ken Miles) luajnë si ekip i inxhinierëve të Ford-it. Ata u caktuan nga Ford II për të ndërtuar një makinë të shpejtë të mjaftueshme për të mposhtur Ferrarin në garën franceze.

/GazetaBlic