Lajme

​Trump e autorizoi Grenellin që t’i jap edhe një mundësi dialogut Kosovë-Serbi!

06/27/2020 11:26
nga:N.K

Emisari i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, mbrëmë ka mbajtur një takim virtual bashkë me anëtarët e komunitetit amerikano-shqiptar, ku ka thënë se ekziston një urgjencë në nevojën që kosovarët të organizohen dhe të shprehin qëllimet e tyre të qarta për të ndjekur dialogun me një kërkesë zyrtare për ritakim.

Grenell informi Martin Vulaj, ish-drejtues i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Elmi Berisha, kryetar i Vatrës, Ana Cenaj e cila e përfaqëson komunitetin amerikano-shqiptarë në Dallas dhe Teksas, si dhe Uk Lushi nga Batalioni Atlantiku, rreth takimit që kishte pas gjatë ditës së djeshme me Presidentin e SHBA-së, Donald Trump, të cilin e informoi rreth anulimit të takimit që pritej të mbahej sot në Ëashington për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi.

Trump e autorizoi Grenellin që t’i jap edhe një mundësi dialogut për të parë nëse ka shanse që ai të rifilloj në të kundërtën, ambasadori mund të caktohet për detyra të tjera./RTK/

Hoti: Takimi në Washington u shtye për një datë tjetër, kemi mbështetjen e PE-së për liberalizimin!

06/25/2020 22:29

Grenell i reagon New York Times’it për shkrimin rreth Kosovës: Shumë gabime, ne s’kërkuam një marrëveshje të shpejtë