Lajme

​Marsiak: BE kundër kufijve etnikë

10/04/2018 19:40
nga:Gazeta Blic

Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm në Qendrën Austro-Franceze për Përafrimin e Evropës, Floran Marsiak tha se për Bashkimin Evropian është i papranueshëm ndryshim i kufijve sipas kritereve etnike, pasi është në kundërshtim me etikën e integrimit evropian.

Marsiak tha se qëllimi i integrimit evropian është të bëjë kufijtë dhe etnicitetin më pak të rëndësishëm në politikën bashkëkohore.

12/04/2019 17:10

Një delegacion i BE-së takohen me Kurtin, interesohen për rrjedhën e bisedimeve me LDK-në