Lajme

​Kryeministrja May e vendosur: Zgjedhjet më 8 qershor, pavarësisht sulmit terrorist

06/05/2017 06:28
nga:Gazeta Blic

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka deklaruar se, zgjedhjet e planifikuara të enjten më datë 8 qershor do të zhvillohen pavarësisht sulmit terrorist të së shtunës.

“Terrorizmi rrit frymën e terrorizmit dhe autorët kalojnë në veprim jo në bazë të komplotit të parapërgatitur me kujdes, por janë agresorë të izoluar që bashkohen shpesh me njëri tjetrin duke përdorur format më vulgare”, theksoi ajo.

May ka theksua se sfida më e madhe e kësaj epoke është lufta mbi ideologjinë terroiste islamike.

”Goditja e ideologjisë islamike është një nga sfidat më të mëdha të epokës sonë. Përgjigja nuk mund të jetë vetëm me anë të operacioneve të vazhdueshme kundër terroristëve por duhet fokusuar në fushën e ideve dhe në internet për të frenuar përhapjen e ekstremizmit dhe operacioneve terroriste”, u shpreh kryeministrja May.

Në mbrëmjen e së shtunës agresorë të lidhur me të ashtëquajturin Shteti Islamik, kanë kryer akte terroriste që shënuan 7 viktima dhe mbi 50 të plagosur.

03/27/2019 22:17

May premton: Pas Brexit largohem