Lajme

Zaev: Nuk ka shansa që Gruevski të jetë pjesë e qeverisë së re

03/20/2017 22:44
nga:M H

“Për askënd në botë nuk është e pranueshme që Nikola Gruevski të jetë pjesë e një koalicioni të madh”, tha lideri i LSDM­-së Zoran Zaev para vizitës së nesërme të komisionerit të BE-­së Johannes Hahn.

Sipas Zaev, VMRO­-DPMNE nuk ka tjetër mundësi, por të tërhiqet në opozitë dhe do të lejojë transferimin paqësor të pushtetit.

“Ne ftojmë të gjithë qytetarët e ndershëm, patriotët, simpatizantët e tyre për të komentuar mbi programin tonë. Ai duhet të jetë gati për të shkuar në opozitë. Prapa kemi 67 deputetë, duke mbajtur 700.000 vota. Çfarë vijon vetëm një tranzicion demokratik të pushtetit dhe asgjë tjetër”, ka deklaruar ai në një intervistë për Al-Jazeera Balkans, shkruan Zhurnal.

Lidhur me dokumentin që Gruevski njoftoi se partia e tij do të kishte përgatitur si një zgjidhje të krizës, Zaev tha se koha për ndonjë dokument ka përfunduar tashmë.

“Vetëm programa e qeverisë së re është zgjidhje. Ai do të përballet me dokumentet dhe provat e krimeve të bëra në kohën e tij, por kjo është punë e institucit të pavarur. Zgjidhja e vetme është që të lejojë një transferim paqësor, demokratik të pushtetit, për shkak të frenimit procesit”, ka thënë Zaev.

05/21/2018 10:27

Sot vendimi për rastin “Ryshfeti”, Zaev rrezikon 5 vjet burg