Fit&Sexy

Qumështi i tërshërës – Ushqim për nervat

05/19/2017 21:49
nga:N S

Është i preferuar nga shumë persona kur ndihen keq dhe kanë nevojë për një ushqyes të fuqishëm.

Tërshëra është një nga bimët (drithërat) më të mira për sistemin nervor pasi është e pajisur me të gjithë përbërësit organikë të nevojshëm, që nga Vitamina B deri tek Kalciumi dhe Magnezi të cilat forcojnë dhe ushqejnë nervat e lodhura dhe të dobësuara.

Farat e tërshërës gjithashtu shtojnë libidon, rregullojnë sistemin hormonal, luftojnë ankthin, stresin dhe konstipacionin. Ja vlen sepse nuk përmban shumë yndyrë, nuk përmban kolesterol, i pasur me Kalcium & Magnez, përmban 2 herë më shumë Vitaminë A se qumështi i lopës. Pra gjithsej përmban 10 Minerale dhe 15 lloje Vitaminash.

Përbërësit 1 filxhan (çaji) me tërshërë 3 ose 4 filxhanë (çaji) me ujë të pastër Mjaltë dhe kanellë (sipas dëshirës).

Hapi 1. Zhyteni tërshërën në ujë për 2 orë (mund t’i lini edhe gjithë natën).

 

05/09/2018 09:06

Kërkohet që Dogana të zbatojë vendimin për qumështin