Lajme

Largimi i Ahmetit, do të ishte fatal për Vetëvendosjen! (Video)

04/20/2017 20:14
nga:Gazeta Blic

Deputeti i VV-së, Albin Kurti, në seancën e djeshme plenare ka kritikuar ashpër korporatën” Devollëve”, duke potencuar se me pasurinë e tyre ata kanë krijuar monopolin ekonomik në vend.

Por, kohë më parë i pari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, pati qenë në një udhëtiim në Mal të zi dhe si pasojë u shenjestrua nga një varg kritikash se pse u gjend në Jahtin e Devollëve.

Analisti politik, Blerim Burjani, konceptin e Vetvendosjes e sheh si një subjekt tejet të mbyllur, kur ka tema me shkarkesa negative, siç është rasti i Ahmetit me Devollët.

Ai tha se ky subjekt politik brenda për brenda saj dominohet nga një grup ekstrem i cili shtrin ndikimin e vet brenda Vetvendojes.

Gjithashtu edhe analisti politik, Ardian Megjani, tha se largimi eventual i Ahmetit nga Lëvizja Vetvendosje mund ta dëmonte shumë këtë subjekt politik.
Megjani e potencoj se pikërisht ardhja e Ahmetit e ka forcuar këtë subjekt politik që ta fitonte Komunën e Prishtinës.
Ndiqeni kroniken e plote./GazetaTribuna/

05/25/2018 13:30

Deklarata e Vetëvendosjes për zgjedhjet e parakohshme, nxit përplasje mes Kurtit e Kuçit të AAK-së