Cult

Aktori amerikan Miguel Ferrer ka humbur luftën e tij kundër kancerit në fyt, sëmundje nga e cila vuante prej disa vitesh, duke ndërruar jetë pasditen e së enjtes. Ferrer i ...

Donald Trump do të bëhet presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara në 20 janar, pas betimit në shkallët e Kapitolit, përballë miliona njerëzve që do ta ndjekin në mbarë ...

Njihuni me sekretet e vogla të shkrimtarëve të mëdhenj. Franc Kafka (1883-1924) Autorit të Metamorfozës i pëlqente të praktikonte nudizmin, edhe pse kjo ndodhte në raste të rralla. I kalonte ...

“Fshati im e pi rakinë” (Mon Village sait boire le raki) i vjen lexuesit francez si një prej perlave të letërsisë shqipe, një akt i kohës së letërsisë së vërtetë ...

Përderisa Gates e ka orarin e planifikuar deri në minuta, miliarderi dhe njeriu më i pasur në botë ende gjen kohë për të lexuar një libër në javë Përveç novelave, ...

Michiko Kakutani, udhëheqësja e kritikëve të librave për The New York Times e intervistoi Presidentin Obama në lidhje me literaturën Më poshtë kemi pjesët më interesante të kësaj interviste. Këto ...

Teatri i Qytetit të Gjakovës ka hapur thirrje për audicion për shfaqjen “Edmond” të autorit David Mamet, shkruan KultPlus. Teatri i Qytetit të Gjakovës ka hapur thirrje për adicion për ...

Këngëtarja Nexhmije Pagarusha, ka dhën një mesazh për rininë por edhe prindërit. Ikona e muzikës shqiptare Nxhmije pagarusha, ka kërkuar që rinisë në Kosovë t’i jepët mundësia që ata të ...

Imazhet më të reja kanë zbuluar sekrete në foton e Mona Lizës, duke nxjerrë prova se Leonardo da Vinci ka vendosur në qerpikë një pamje që është mbetur mister për ...

Vogue prej 9-të vendeve nëpër botë ka listuar edhe Ballkanin, ku ka përmendur Kosovën si një vend shumë atraktiv për ecje malore. Me shtigje të reja rreth globit, kurrë nuk ...

Dhjetë artistë do të ekspozojnë përgjatë vitit 2017 në Galerinë e Ministrisë së Kulturës “Qafa” (GMK), pas vlerësimit të aplikacioneve për projekte që ka bërë Komisioni Artistik i GMK-së. Artistët ...

Aktori Tom Hardy, ka pohuar se do të jetë agjenti i ardhshëm i 007. Ka pasur aktorë të shumtë që janë deklaruar se do të luanin James Bondin e ardhshëm, ...

Kur Caitlin Nielsen i tha edukatores në kopsht se kur të rritej donte të bëhej një sirenë, të gjithë qeshën me të. Por, tashmë që është 32 vjeç, Caitlin e ...

17 janari i vitit 1982 (ditë kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka) është datë e dhembshme në historinë e shqiptarëve.  Edhe pse kanë kaluar 35 vjet, ajo ...

“Tërmet” pritet të shkaktojë në Selinë e Shenjtë një libër që do të dalë më 19 janar me titull “Shthurje”, në të cilën zbulohet skandali i  200 priftërinjë pedofilë të ...

Studiuesi i njohur shqiptar Agron Alibali sapo ka botuar në Tiranë librin më të ri “Faik Konica, dritëhijet e një diplomati”. Autori përshkruan me një mori dokumentash figurën e Faik ...

Hulumtuesit që kishin filluar kërkimet në kampin nazist të përqendrimin në Sobibor, kanë zbuluar një varëse identike sikur ajo që dikur e mbante e famshmja Anne Frank, shkruan BBC, transmeton ...

Filmi “Home”, i regjisores More Raça, rrëmben edhe një çmim në një festival ndërkombëtar, shkruan KultPlus. “Home”, dje ka fituar çmimin Best Featurette, në festivalin Idyllwild International Festival of Cinema, ...

Regjisori i shfaqjes Naser Shatrolli ka thënë për KultPlus se kjo shfaqje do të përmbajë në vete shumë akrobacione dhe një format kamertal, që aktorit të shfaqjes Ermal Sadikut, sipas ...

Nga dita e sotme deri më 2 prill, Galeria Kombëtare e Arteve, e hapur për publikun me njëqind vepra të ekspozuara nga kryeveprat e artit italian të viteve 1900. Ekspozita, ...

Mjeshtri i madh i skenës Robert Ndrenika përmes një statusi në profilin e tij në Facebook ka falenderuar të gjithë ndjekësit dhe dashamirësit për urimet në 75-vjetorin e tij të ...