Debat

Për tetë vjet, një person me ngjyrë me një baba kenian emri i mesëm i të cilit është Husein, dhe që e kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë në ...

Presidenti Hashim Thaçi ka plotësisht të drejtë. Provokimi i Serbisë me trenin e nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës së Veriut nuk duhej përfillur. Në intervistën e tij për Reuters ai zbuloi synimet ...

E ke ende në dorë të shpëtosh zgjedhjet Të hënën u mata të kërkoja fjalën në parlament, por në castin e fundit u tërhoqa se nuk doja të prishja solemnitetin ...

Nuk ishte problem Treni që vije nga Serbia në Kosovë, por problemi është se pari, nga politika e jonë që ka zhvilluar bisedime politike që nga viti 2012 e ka ...

Javën që shkoi u hap e u mbyll me shpejtësi rrufeje e pa lanë asnji gjurmë, si shumica e fenomeneve tek ne, çështja e lirisë së shtypit dhe kontrollit që ...

Për disa do të pritet me frikë, për të tjerë me gëzim, por nuk ka asnjë dyshim se bota nuk do të jetë njësoj, pas inaugurimit të Donad J. Trumpit, ...

Ato që po ndodhin në Kosovë nuk janë të rastësishme. Kërkesa për arrestimin e Ramush Haradinajt ka për qëllim delegjitimimin e luftës së UÇK dhe pavarësisë së Kosovës. Treni i nisur drejt Kosovës nuk është kapriço e disa individëve në Beograd, ...

Cili është konkluzioni që mund të nxjerrim nga kjo situatë kaq absurde? Duhet të braktisim ëndrrën komuniste? Duhet t’i lëmë edhe një tjetër mundësi “fukujamizmit të së majtës”? Jo Si ...

Politika globale nuk është wrestling. Rusët nuk janë qytetërim në vete. Kështu besojmë ne. Trump dhe Putin mirëpo nuk heqin dorë nga ëndrrat e tyre. Ata dy, oreçast kërkojnë që ...

Ngurrimi i Perëndimit, BE-së dhe SHBA-së për të dënuar provokimet e politikës së Beogradit në Ballkan, mund t’iu ngjallë politikanëve nacionalistë atje shpresa se kjo do të tolerohet, ndërsa fjalët ...

Vrasja në 19 dhjetor, në Ankara, e ambasadorit rus në Turqi, Andrey Karlov, ngre disa çështje të mëdha gjeopolitike: Ky akt i dhunshëm, a do të thyejë marrëdhëniet mes dy ...

Sot, kur Serbia e ktheu mbrapshtë trenin provokues të nisur drejt Kosovës, shumëkush u përpoq ta paraqiste veten hero, në veçanti ata që për vite kishin administruar mbrapshtë thuajse çdo ...

Edhe një javë nga inagurimi dhe gjithçka është në konfuzion. Të premten e ardhshme, Donald Trump do të thojë formulën dhe do të betohet si president i Shteteve të Bashkuara ...

Qe Rusia te vinte ne Ballkan, u desh nje Lufte Boterore(2) dhe nje ideologji globale. Putini nuk i ka mundesite, e as kellqet per ti bere as njeren dhe as ...

Gjendja aktuale në sistemin tonë të arsimit në vend, na shtyen të mendojm se a është më i dobët ky sistem viteve të paraluftës apo këtyre viteve të fundit pas ...

Në fillimi të shekullit të kaluar Vladimir Iliç Lenin, një ndër teoricienët më me ndikim të marksizmit dhe lider themelues i Bashkimit Sovjetik, kishte konstatuar se një ndër problemet kryesore ...

A i kujtohet dikujt koha kur Ivica Daçiçi, pasardhësi i Milosheviqit dhe Kryetari i SPS-it të në cilësinë e Ministrit të Brendshëm arrestonte masovikisht shqiptarët (me pasaporta e viza) që ...

Është e hidhur për t’u thënë, por në realitet është e vërtetë. Kosova s’ka asnjë autoritet mbi Veriun e Mitrovicës. Jo thjesht për faktin e trenit që provon të shtrojë ...

    Ka shumë pak njerëz në Kosovë që ta kenë përkrahur politikisht kryeministrin Isa Mustafa më shumë se unë. Si për LDK, ashtu edhe për Qeveri. Disa vite më ...

Po të ishe cinik dhe ta vështroje situatën në Turqi vetëm nën këndvështrimin e një politologu, do të shihje një skenar tepër interesant laboratori. Një shtet i përçarë në çdo ...

Kush i mban mend vitet ‘80, kujton lajmet e përditshme që citonin zbrazjen e Kosovës nga burrat që merrnin rrugët e kurbetit. Nisja ishte nga qendrat e qyteteve kosovare dhe ...