Lajme

AAK nis betejën me këta kandidatë!

05/18/2017 19:52
nga:Gazeta Blic

Në një takim të mbajtur pasditen e së enjtes Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka miratuar listën e kandidatëve për deputetë në Kuvendin e Kosovës.

Pjesë e kësaj liste janë emrat e të gjithë deputetëve të kësaj partie në legjislaturën e kaluar, por të njëjtës i janë shtuar edhe emra të rinj. Një ndër ta është edhe i sapoanëtarësuari, Halil Matoshi dhe zëdhënësi i kësaj partie, Muharrem Nitaj.

KALLXO.com ka siguruar emrat e 40 kandidatëve të AAK-së për deputetë. Në mesin e tyre është edhe ish-shefi i grupit parlamentar, Pal Lekaj, të cilit në prill të këtij viti Prokuroria Speciale i ka ngritur aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar.

Në këtë listë është edhe Elmaze Nura, e cila aderoi në këtë parti muaj me parë. Edhe Nura ishte në proces gjyqësor, por muajin e kaluar ajo u shpall e pafajshme.

Pjesë e kësaj liste është edhe kryetari aktual i Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj.

Në këtë listë është edhe biznesmeni Gani Dreshaj, i cili ia pagoi shpenzimet e mbrojtjes në Francë Ramush Haradinajt.

Këta janë emrat e AAK-së për deputetë:

 • Ramush Haradinaj
 • Ahmet Isufi – Gjilan
 • Pal Lekaj – Gjakovë
 • Gazmend Abrashi – Prishtinë
 • Blerim Kuçi – Suharekë
 • Ali Berisha – Pejë
 • Muharrem Nitaj – Prishtinë
 • Daut Haradinaj – Deçan
 • Rrustem Berisha – Pejë
 • Halil Matoshi – Prishtinë
 • Bali Muharremi – Suharekë
 • Lahi Brahimaj – Gjakovë
 • Besnik Tahiri – Prishtinë
 • Smaj Latifi – Rahovec
 • Lulzim Kabashi – Prizren
 • Xhavit Zariqi – Ferizaj
 • Gani Dreshaj – Istog
 • Rexhep Kadriu – Gjilan
 • Fitim Selimi – Lipjan
 • Fatmir Humolli – Podujevë
 • Rasim Selmanaj – Deçan
 • Anton Berisha – Pejë
 • Zenun Elezi – Klinë
 • Naim Sahiti – Pejë
 • Lutfi Bilalli – Vushtrri
 • Bekë Berisha – Istog
 • Shkumbin Demaliaj – Deçan
 • Enver Gashi – Obiliq
 • Time Kadriaj – Deçan
 • Teuta Haxhiu – Gjakovë
 • Magbule Shkodra – Gjilan
 • Diellza Hoti – Prishtinë
 • Burbuqe Bakija – Gjakovë
 • Ilirjana Gafurri – Pejë
 • Elmaze Nura – Skenderaj
 • Arbresha Nallbani – Pejë
 • Valentine Bajrami – Prishtinë
 • Zoje Lleshi – Gjakovë
 • Gjyljeta Kuçi – Vushtrri

04/23/2018 21:41

Vjen përgjigja e GDP-së për ftesën e Veselit dhe Mustafës